Z-Lite Renaud 13" 1-Light LED-Integrated Modern Gold Steel Frame Feathered White Glass Shade Pendant Light
Z-Lite Renaud 13" 1-Light LED-Integrated Modern Gold Steel Frame Feathered White Glass Shade Pendant Light
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A feathered white glass shade and modern frame provide understated elegance to the Renaud collection while softly diffusing the light. There are three sizes of pendant fixtures available as well as a wall-mounted version, adjustable cord up to 48” in height. The finish options are Matte Black or Modern Gold. This amazing design is powered by the latest in LED technology, light color selectable and dimmable with the Z-Lite EZ change LED module.
With luminous metal and feathered glass working together, this modern gold LED glass pendant light casts a welcoming glow that suits breakfast nooks, home offices, or bedrooms that call for something graceful and not bulky. Surrounded by warm woods, linen upholstery, and framed art, it helps the space take on a soft, curated character that still feels relaxed and livable.
Features
- LED-integrated bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- Glass shade material
- Feathered white shade finish
- 1-Light pendant
- Transitional, mid-century modern, traditional, farmhouse, LED style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Renaud |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 14.0 lbs |
| Length/Extension | 13.0" |
| Width | 13.0" |
| Height | 5.0" |
| Bulbs | 1 x 40W - LED-Integrated |
| Canopy Dimensions | Rods: 6x12"+ 1x6" + 1x3" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 3600 |
| LED Delivered Lumen | 2540 |
| LED Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| LED Color Rendering Index (CRI | 90.0 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | Yes |
| T24/JA8 | Yes |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
