Z-Lite Renaud 47" 17-Light LED-Integrated Modern Gold Steel Frame Feathered White Glass Shade Linear Chandelier
Z-Lite Renaud 47" 17-Light LED-Integrated Modern Gold Steel Frame Feathered White Glass Shade Linear Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A feathered white glass shade and modern frame provide understated elegance to the Renaud collection while softly diffusing the light. There are three sizes of pendant fixtures available as well as a wall-mounted version, adjustable cord up to 48” in height. The finish options are Matte Black or Modern Gold. This amazing design is powered by the latest in LED technology, light color selectable and dimmable with the Z-Lite EZ change LED module.
Bathed in a warm satin glow, this modern gold 17-light linear LED chandelier creates a luminous canopy over the length of a dining table or kitchen island. Frosted cloud glass softens the powerful output into flattering light that keeps faces, finishes, and food looking inviting, even in large open-concept spaces. Dim the fixture for cozy dinners or let it shine at full strength for busy gatherings, and this piece will continually make the room feel engaging and alive.
Features
- LED-integrated bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- Glass shade material
- Feathered white shade finish
- 17-Light linear chandelier
- Transitional, mid-century modern, traditional, farmhouse, LED style
- Bulb included
Specifications
| Collection | Renaud |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 156.0 lbs |
| Length/Extension | 46.75" |
| Width | 22.75" |
| Height | 5.0" |
| Bulbs | 17 x 18W - LED-Integrated |
| Cord Length | 170" |
| Canopy Dimensions | 42" L x 18" W |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 26180 |
| LED Delivered Lumen | 14280 |
| LED Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| LED Color Rendering Index (CRI | 90.0 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Box #1 shipment weight | 4 x 35.00 + 1 x 8.00 |
| Box #1 shipment length | 4 x 20.00 + 1 x 18.00 |
| Box #1 shipment width | 4 x 19.00 + 1 x 12.00 |
| Box #1 shipment height | 4 x 17.00 + 1 x 8.00 |
| Box #2 shipment weight | 25 lbs. |
| Box #2 shipment length | 47" |
| Box #2 shipment width | 22" |
| Box #2 shipment height | 6" |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
