Z-Lite Seoul 11" W x 93" H 2-Light Black Aluminum Frame Clear Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Z-Lite Seoul 11" W x 93" H 2-Light Black Aluminum Frame Clear Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Striking and chic, the Seoul collection of outdoor fixtures updates the classic lantern look and gives it modern makeover. Special cut clear glass panels create a unique geometric look. Finished in either Black or Rubbed Bronze, the Seoul family of fixtures come in various sizes and hanging styles.
The effect of a custom yard space is complete once you add this outdoor light. With a lantern-inspired frame and linear body, its black finish is versatile and enticing.
Features
- Candelabra bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear shade finish
- 2-Light outdoor post-mounted fixture
- Craftsman style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Seoul |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 22.75 lbs |
| Length/Extension | 11.25" |
| Width | 11.25" |
| Height | 93.25" |
| Bulbs | 2 x 60W - Candelabra |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL/CETL Certified |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
