Z-Lite Stari 11-Light Medium Bulb Base Modern Gold Steel Frame Chandelier
Z-Lite Stari 11-Light Medium Bulb Base Modern Gold Steel Frame Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Joining the popular Stari collection of flush mounts are versatile pendants and wall sconces. The classically styled pendants come with both braided cord and an elongated tube to create an understated elegant look for any space. Use these pendants with our custom ceiling plates to create the chandelier of your dreams. Choose from 3 finishes: Brushed Nickel, Modern Gold & Matte Black.
Add a little glam energy over your entry or dining room with this modern 11-light chandelier. In a modern gold finish, it gleams with warmth while offering bright, diffused illumination. A round canopy sets the tone while braided cords and elongated tubes add to a simple, sophisticated silhouette.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- 11-Light chandelier
- Transitional, contemporary, restoration, industrial style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Stari |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 14.0 lbs |
| Length/Extension | 24.0" |
| Width | 24.0" |
| Height | 11.0" |
| Bulbs | 11 x 60W - Medium |
| Cord Length | 180" |
| Canopy Dimensions | 24” L x 24” W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
