Z-Lite Stari 23-Light Medium Bulb Base Matte Black Steel Frame Linear Chandelier
Z-Lite Stari 23-Light Medium Bulb Base Matte Black Steel Frame Linear Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Joining the popular Stari collection of flush mounts are versatile pendants and wall sconces. The classically styled pendants come with both braided cord and an elongated tube to create an understated elegant look for any space. Use these pendants with our custom ceiling plates to create the chandelier of your dreams. Choose from 3 finishes: Brushed Nickel, Modern Gold & Matte Black.
The striking contrast of a matte black finish against a white ceiling ensures bold style for this modern 23-light linear chandelier. With a tiered design and braided cords that descend from a rectangular canopy, it sets a sophisticated tone with elongated tubes that host petite lights for excellent ambiance and illumination. Choose this fixture for a bold statement in your entry or dining room.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Matte black frame finish
- 23-Light linear chandelier
- Transitional, contemporary, restoration, industrial style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Stari |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 28.0 lbs |
| Length/Extension | 54.0" |
| Width | 18.0" |
| Height | 11.0" |
| Bulbs | 23 x 60W - Medium |
| Cord Length | 180" |
| Canopy Dimensions | 54" L x 18" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
