Z-Lite Stari 27-Light Medium Bulb Base Modern Gold Steel Frame Chandelier
Z-Lite Stari 27-Light Medium Bulb Base Modern Gold Steel Frame Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Joining the popular Stari collection of flush mounts are versatile pendants and wall sconces. The classically styled pendants come with both braided cord and an elongated tube to create an understated elegant look for any space. Use these pendants with our custom ceiling plates to create the chandelier of your dreams. Choose from 3 finishes: Brushed Nickel, Modern Gold & Matte Black.
Dive into sophisticated minimalism with the rich and refined modern gold finish and streamlined silhouette of this grand 27-light chandelier. It's a round canopy that hosts braided cords and elongated tubes, creating bold, tiered lighting for your foyer, living or dining room. The warmth of its gold finish sets the tone for surrounding decor, delivering on an elegant presentation that's sure to enchant.
Features
- Medium bulb base
- Steel frame material
- Modern gold frame finish
- 27-Light chandelier
- Transitional, contemporary, restoration, industrial style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Stari |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 32.0 lbs |
| Length/Extension | 36.0" |
| Width | 36.0" |
| Height | 11.0" |
| Bulbs | 27 x 60W - Medium |
| Cord Length | 180" |
| Canopy Dimensions | 36" L x 36" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Foyer; Hallway; Kids Room; Kitchen; Kitchenette; Living Room; Office |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
