Z-Lite Talbot 19" W x 104" H 3-Light Oil Rubbed Bronze Stainless Steel and Aluminium Frame Clear Seedy Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Z-Lite Talbot 19" W x 104" H 3-Light Oil Rubbed Bronze Stainless Steel and Aluminium Frame Clear Seedy Glass Shade Outdoor Post Mounted Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A transitional-style frame with bold glass panels make this a truly timeless collection. Offered in wall mount, pendants and even post lights, the Talbot family is available in two finishes, Midnight Black with Clear beveled glass panels or Rubbed Bronze with Seeded Glass Panels.
Bring welcomed ambient lighting to an exterior front or back walkway with a classic fixture reflecting a charming village theme. Made from rich Rubbed Bronze metal and seedy glass panels, this three-light outdoor post mounted fixture delivers a fresh upgrade with detailed design work on its industrial-inspired post.
Features
- Candelabra bulb base
- Stainless steel and aluminium frame material
- Oil rubbed bronze frame finish
- Glass shade material
- Clear beveled shade finish
- 3-Light outdoor post-mounted fixture
- Transitional and traditional style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Talbot |
| Coastal grade fixtures | No |
| Title 24 compliant | No |
| Weight | 27.0 lbs |
| Length/Extension | 18.75" |
| Width | 18.75" |
| Height | 104.0" |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Dimmable | Yes |
| CEC Listed | No |
| Certification | CUL/cETLu |
| Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Indoor Fixtures: 1 Year Outdoor Aluminum
Fixtures: 3 Years
LED Modules: 3 Years
Bulbs: Bulbs are not covered under warranty
