Z-Lite 579PHXLXS-BK
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Talbot 20" 4-Light Black Outdoor Post Mount Fixture With Clear Beveled Glass Shade
Z-Lite Talbot 20" 4-Light Black Outdoor Post Mount Fixture With Clear Beveled Glass Shade
Regular price
$1,070.00
Regular price
Sale price
$1,070.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Indulgent with a village theme, this transitional light fixture creates definition with a black finish stainless steel frame and elegant panels of clear glass. The Talbot four-light outdoor post mount fixture offers a versatile style and mechanism that tops an existing post in an exterior pathway or walkway. An interior bulb mount cluster adds to the charming motif.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Stainless Steel + Iron Frame Material
- Black Frame Finish
- Glass Shade Material
- Clear Beveled Shade Finish
- 4-Light Outdoor Post Mount Fixture
- Transitional, Traditional Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Talbot |
| Bulbs | 4 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 19.5" |
| Width | 19.5 |
| Height | 33.75" |
| Weight | 37.0 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Deck; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
