Z-Lite Tiberius 12" 6-Light Candelabra Base Black Aluminum Clear Seedy Glass Shade Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture
Z-Lite Tiberius 12" 6-Light Candelabra Base Black Aluminum Clear Seedy Glass Shade Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Made of aluminum and boasting a Black coastal finish that can stand up to harsh coastal environments, the Tiberius series of outdoor lanterns features an elegantly scrolled arm and flared detailing at the cap. Lightly seeded glass adds a transitional touch. Tiberius is protected by our manufacturer warranty (coastal areas included).
Create curb appeal with the elegant simplicity of this transitional six-light outdoor pendant. The hanging fixture features a lantern silhouette complete with a central cluster of candelabra lights and a soft coastal black finish that's designed to hold up to the elements. Its flared cap and clear seedy glass are chic finishing touches.
Features
- Candelabra bulb base
- Aluminum frame material
- Black frame finish
- Glass shade material
- Clear seedy shade finish
- 6-Light outdoor chain mount ceiling fixture
- Transitional, classical, restoration, industrial, coastal style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Tiberius |
| Coastal grade fixtures | Yes |
| Weight | 17.0 lbs |
| Length/Extension | 12.0" |
| Width | 12.0" |
| Height | 31.5" |
| Bulbs | 6 x 60W - Candelabra |
| Chain Length | 72" |
| Cord Length | 110" |
| Backplate Dimensions | 4.88" L x 4.88" W |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Certification | ETL |
| Application | Damp |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
