Z-Lite 447-8AS
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Trestle 20" 8-Light Antique Silver Steel Pendant Light
Z-Lite Trestle 20" 8-Light Antique Silver Steel Pendant Light
Regular price
$235.20
Regular price
Sale price
$235.20
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Forged trestle patterns fashioned after the iron train bridges of another era and modernized with a dual Bronze and Gold finish, or an antique silver finish define the Tressle collection. Oversized, well-proportioned, and with many configurations, Tressle is a bridge to great design.
Features
- Candelabra Bulb Base
- Steel Frame Material
- Antique Silver Frame Finish
- Steel Shade Material
- Antique Silver Shade Finish
- 8-Light Pendant
- Contemporary, Utilitarian, Urban, Architectural Style
- No bulb included
Specifications
| Collection | Trestle |
| Bulbs | 8 x 60W - Candelabra |
| Length / Extension | 20.0" |
| Actual Width | 20.0" |
| Actual Height | 31.75" |
| Actual Weight | 13.22 lbs |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Dry |
| Chain Length | 3x12" + 1x6" + 1x3" Rods |
| Cord/Wire Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5.5" L x 5.5" W |
| Room | Bedroom; Dining Room; Dinette; Kitchen; Kitchenette |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
