Z-Lite 529CHB-BK
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Z-Lite Woodland 10" W x 25" H 1-Light Black Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture With Matte Opal Glass Shade
Z-Lite Woodland 10" W x 25" H 1-Light Black Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture With Matte Opal Glass Shade
Regular price
$169.40
Regular price
Sale price
$169.40
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Today’s contemporary homes as well as homes of the craftsmen style are particularly well suited with the classic styling of this large outdoor chain light. This fixture has a black finish with matte opal glass.
Features
- Medium Bulb Base
- Aluminum Frame Material
- Black Frame Finish
- Glass Shade Material
- Matte Opal Shade Finish
- Outdoor Chain Light
- Period Inspired, Art Deco Style
- No bulb Included
Specifications
| Collection | Woodland |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 10.0" |
| Width | 10.0" |
| Height | 24.5" |
| Weight | 6.8 lbs |
| Chain Length | 60" |
| Cord Length | 110" |
| Canopy Dimensions | 5" L x 5" W |
| Dimmable | Yes |
| Energy Saver | No |
| UL Classification | CUL/cETLu |
| UL Application | Wet |
| Room | Outdoor Living; Porch; Patio |
Warranty

Z-Lite warrants all its products to be free from malfunction, subject to certain conditions and exclusions, for the following time periods from the date the product was purchased.
Documents & Files
